CHCEM PODPORIŤ UČITEĽOV v ich boji CHCEM POMÔCŤ ZDRAVOTNÝM SESTRÁM
SOM UČITEĽ a potrebujem pomoc

Príbehy štrajkujúcich učiteľov

Pozrite sa, kto štrajkuje a komu pomáhate. Nech sa páči, tu sú príbehy, ktoré sa odvážne učiteľky a učitelia rozhodli s vami zdieľať. Pre mňa sú títo ľudia skutoční HRDINOVIA, pre tých to všetko robím!

Žiadosť podaná 2. februára 2016

Dobrý deň,

som učiteľkou prvého stupňa, momentálne zástupkyňou RŠ pre I. stupeň.

Keď sa začalo rozprávať o štrajku, cítila som, že nedokážem sa nezapojiť. Bola som však v ťažkej situácii. Na jednej strane som súčasťou vedenia, na strane druhej som vedela, že ak sa do štrajku zapojím, pripravím svoju rodinu o značnú časť dôležitého príjmu.

Mám dve deti. Dcéra je druháčka na ZŠ a syn má rok aj 10 mesiacov. Do práce som šla, keď mal syn 11 mesiacov, keďže môj manžel má príjem nestabilný. Momentálne je s ním na materskej dovolenke manžel, ktorému materskú vypočítali z minimálnej mzdy, keďže si z minimálky platil odvody ako SZČO.

Prežívame od výplaty k výplate, nedokážeme nič ušetriť, nič odložiť. Je neskutočné ako médiá skresľujú platy učiteľov, keď ja ako zástupkyňa RŠ po 11 rokoch praxe, učiteľ s 1. atestáciou mám plat okolo 650 EUR. Ako mi výplata pípne na účet, do 10. dní tam nie je nič, keďže z môjho učtu sa sťahujú všetky dôležité poplatky ako splátka za úver, elektriku, vodu, detské poistky.

Aj napriek tomu, že naša situácia nie je finančné dobrá. Nechcem peniaze len pre seba. Rada by som sa rozdelila s kolegyňami, ktoré so mnou boli v štrajku. S jednou ešte stále držíme a plánujeme vydržať, ostatné dve už išli do práce.

Jedna z nich má 4 detičky a keď vstupovala do štrajku, manžel jej povedal, ktorému dieťaťu nezaplatíme hudobnú.... Suma, ktorú žiadam pre 4 osoby nie je veľká, ale aspoň trochu zmierni finančnú stratu.

To, čo sme však všetci získali je omnoho cennejšie. Je to pokora, je to úcta k sebe samému, hrdosť na tých statočných učiteľov, ktorí aj napriek problémom sa dokázali vzoprieť a ísť bojovať za správnu vec.

Ďakujem Vám priatelia

Žiadosť podaná 2. februára 2016

Nežiadam príspevok pre seba, žiadam pre kolegyňu, ktorá je samoživiteľka a aj napriek tomu, že dvojtýždňový výpadok príjmu jej spôsobí existenčný problém, rozhodla sa, že štrajk podporí svojou účasťou. V štrajku sa rozhodla zotrvať dva týždne.

Som učiteľ srdcom aj napriek ponukám na iné pracovné pozície pôsobím v školstve nepretržite 25. rok. Školu máme vďaka úsiliu nášho vedenia "relatívne dobre vybavenú" po materiálnej stránke. Do štrajku som sa zapojila s presvedčením, že nie je ďalej únosné, aby učitelia, rodičia suplovali povinnosti štátu.

Vzdelávanie našich detí je pre mňa a mojich kolegov prvoradé a myslíme si, že by prvoradé malo byť aj pre našu vládu. Naše školstvo potrebuje systémové zmeny: zmenu financovania - regionálne školstvo je finančne podvyživené a aj to málo prostriedkov, ktoré dostáva je vynaložené neúčelne.

Stále ešte aj po štvrťstoročí verím, že je možná zmena - financovanie priamo na školy, zmena vzdelávacieho kurikula tak, aby naše deti boli v škole šťastné. Chcem poprosiť, aby meno mojej kolegyne a jej životný príbeh neboli zverejnené. so zverejnením môjho mena problém nemám.

Žiadosť podaná 1. februára 2016

Som učiteľ na ZŠ v Bratislave. Mám 30 rokov a vyštudoval som etickú výchovu a občiansku výchovu v BB.

Pracujem v škole vyše roka, lebo som sa preto narodil. Moj otec bol učiteľom, jeho mama bola učiteľkou a zo mňa sa tiež stal učiteľ. Mám rád učiteľskú profesiu. Pracujem s deťmi. Poznám mená každého žiaka na našej škole. Pred tým som pracoval v družine ako vychovávateľ. Tam poznáte deti najviac.

Snažím sa deťom vysvetliť čo je v živote správne, čo morálne, čo je dobré a čo je zlé. Navzájom sa učíme. Mám našu školu rád. Ale čo keď si budeme chcieť s priateľkou založiť rodinu?

Žijeme v podnájme za 450 € v malom dvojizbáku v Bratislave. Ja zarábam 600 € a priateľka študuje. Tiež musí brigádovať aby sme nejak prežili. Len nájom, mobil alebo električenka nám každý mesiac strháva z výplaty skoro všetko.

To čo zostane (tých pár eur) sa snažíme využiť na kultúrny život. Radi chodíme do divadla, aj to len na študentské predstavenia VŠMU.

No čo viac....

Štrajkovať sme od začiatku začali deviati. Po týždni sme ostali dvaja. Ale povedali sme si, že 2 týždne vydržíme. Bohužial, po dvoch týždňoch sa budeme musieť vrátiť do zamestnania lebo budem finančne úplne na dne. Nie som nutný žiadateľ. Ale dlhšie už v štrajku nebudem môcť vydržať. Ďakujem všetkým, ktorí nás ako učiteľov podporujú.

Bez Vás to jednoducho nepôjde.

S pozdravom a prianím pozitívnej energie.

Aktuálny stav

Doteraz sa nám spoločne podarilo darovať

61 189.59 €

Ďakujeme, ste skvelí!

Suma zúčtovaná na transparentný účet:

61 189.59 €

Čo znamená tento rozdiel?

Ak vás zaujímajú podrobnosti, pozrite na:

Najrýchlejšie informácie získate na fanpage

Ako môžem pomôcť?

  • Finančným príspevkom na stránke Chcem pomôcť
  • Zdieľaním tejto stránky vo svojom facebookovom profile
  • Sledovaním informácií na facebookovej stránke výzvy
  • Prihlásením sa do odberu noviniek prostredníctvom formulára nižšie

Chcem byť informovaný

Uvedením vašej emailovej adresy sa prihlásite k odberu noviniek z výzvy Pomôž svojmu učiteľovi

Prihlásiť sa k odberu noviniek